Cover ve Aranjman Şarkılar Hakkında Bilgiler

Cover ve Aranjman Şarkılar Hakkında Bilgiler

Enstrüman kullanılarak bestelenmiş müzikler farklı kişiler tarafından yeniden icra edildiğinde buna ”Cover” ismi verilir.

Cover kökeni eski Fransızcaya (Coverir, 13. Yüzyıl) dayanan İngilizce bir sözcük olmasına rağmen birçok dilde değiştirilmeden kullanılmıştır. Türkçedeki en yaygın karşılığı Aranjmandır.”Aranjman” (veya Düzenleme) bestesi daha önceden yapılmış bir melodinin stilini muhafaza etmek şartıyla çeşitli enstrümanlara dağıtılarak yeniden düzenlenmesi ve bu sırada parçanın akışı ve armonizasyonunun yeniden yazılması, kısaca, mevcut melodiye müzikal bir çeşitlilik kazandırmak anlamına gelmektedir. Bu teknik işleme “Aranje etmek” bunu yapan kimseye “Aranjör”, ortaya çıkan yeni esere de “Aranjman” adı verilir.Ülkemizde aranjman akımı 1960’ların hemen başında ortaya çıkmış ve 10 yıl boyunca hüküm sürdükten sonra 1970’lerin başında yerini Anadolu Pop (veya Anadolu Rock) akımına bırakmıştır.1961 yılında Fecri Ebcioğlu ilk kez Fransız pop şarkıcısı Bob Azzam’ın “C’est écrit dans le Ciel” adlı parçasına Türkçe sözler yazıp “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adıyla İlham Gencer’e söyletmesi ile aranjman akımı başlamış oldu. Bu parça Türkçe söylenmiş ilk pop şarkısıdır. Şarkı büyük bir ilgiyle karşılanınca devamı çığ gibi geldi. Ebcioğlu’na Sezen Cumhur Önal’ın da katılması ile yüzlerce yabancı pop şarkısına Türkçe sözler yazılarak plaklar dolduruldu. Bu şekilde aralarında Ajda Pekkan, Alpay, Ertan Anapa’nın da olduğu onlarca şarkıcı ülke çapında ünlü oldular. Talep o kadar fazlaydı ki bu iki söz yazarı daha da ileri giderek şarkıların orijinal bestecilerini ve yorumcularını Türkiyeye getirterek kendi bestelerine Türkçe sözler yazarak bizzat kendilerine plak doldurttular. Bunlar arasında Adamo, Marc Aryan, Johnny Hallyday, Sacha Distel, Peppino di Capri, Mina ve Patricia Carli gibi Avrupa’nın tanınmış şarkıcıları da vardır.Aranjman akımının (modasının) bu iki öncüsü Fecri Ebcioğlu ve Sezen Cumhur Önal’a bir süre sonra Fikret Şeneş ve Ülkü Aker, 1970’lerde de Norayr Demirci katıldı. Uzun yıllar bu alanda sadece bu isimler vardı. Bu isimlerin yazdıkları Türkçe sözlerle plak yapılmış birçok şarkı orijinallerinden daha başarılı olmuştur, başarının payı bazen düzenlemede bazen de yazılan başarılı Türkçe sözlere aittir. “Kimler Geldi Kimler Geçti”, “Memleketim”, “Son Verdim Kalbimin İşine”, “Bu Ne Dünya”, “Sev Kardeşim” orijinal versiyonunun önüne geçmiş olan şarkılardan bazılarıdır. Sezen Cumhur Önal’a göre Kamuran Akkor için sözlerini yazdığı “Aşk Eski Bir Yalan” adlı aranjmanı, şarkının orijinali olan Enrico Macias’ın “S’il Fallait Tout Donner”den daha fazla satmıştır.Gönül Yazar, Nesrin Sipahi, Gönül Akkor ve İnci Çayırlı gibi Türk müziğinin tanınmış isimleri de bir zamanlar aranjman söylemişlerdir. Hatta Ahmet Sezgin, Orhan Şener ve Ayla Büyükataman’ın da aranjman plakları vardır.Tüm Dünyada aslının yerini tutmayan cover – aranjmanlar olduğu gibi aslından daha başarılı olanlarda mevcuttur.

Yurt dışındaki aslından daha çok beğenilen belli başlı cover şarkılardan örnekler :

Twist And Shout – The BeatlesBu şarkı ikonik bir Beatles şarkısı olarak bilinmesine rağmen, asıl olarak The Top Notes adlı bir R&B ikilisi tarafından kaydedilmiştir.

Girls Just Wanna Have Fun – Cyndi LauperŞarkı aslında 79 senesinde Robert Hazard isimli başka bir müzisyen tarafından yazılıp söylenmiştir ve bir erkek perspektifinden bir kadının yatak odasında nasıl olması gerektiğini anlatmıştır. Ama Lauper’ın versiyonunda bu bakış açısı tamamen değişmiştir. Daha çok kadınları güçlendiren, feminist bir perspektifle yazılan şarkı 1983 senesinde tekrardan kaydedilmiştir.

I Will Always Love You – Whitney HoustonŞarkının gerçek sahibi Amerikalı folk müziği kraliçesi, Dolly Parton’dır. Parton’un 1973 senesinde kaydettiği şarkısı sevenleri tarafından beğenilse de, şarkı Whitney Houston’ın The Bodyguard filmi için söylediği versiyonu ile hafızalarımıza kazınmıştır.

The Beatles – YesterdayGuinness Rekorlar Kitabı’na göre Beatles’ın unutulmaz şarkısı Yesterday 7 milyon kez coverlandı. Esas versiyonu bir çok kez değiştirildi.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

Share post: