HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ

HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ

Kablo, hifi sistemlerde çok dikkat edilmesi ve özenle seçilmesi gereken ve sese dolaylı veya direkt yollardan etkisi olan bir sistem elemanıdır.

Uzmanların tavsiyeleri :

1- Genel anlamda ön hoparlör kablolarınız olabildiğince kısa ve damar kalınlığı 2,5 mm2 den aşağı olmasın.

2– Kablolarınızın eğer olabiliyorsa direk yerle olan temasını engelleyin kablonunun kıvrılmasına,yamulmasına da izin vermeyin..

3- Arka hoparlör kabloları genelde önlerden daha uzun olurlar ve hoparlör kablolarının boyu uzadıkça içinden geçen sinyalde kaynaktan hoparlöre gidene kadar belli oranda bir kayıp olur dolayısıyla bu kayıpları önlemek anlamında kablo boyu uzadıkça kablonun kalınlığının artması tavsiye edilir.

4– Alacağınız kabloların Oxygen-free olması (kabloların oksijen temasının olmaması tercih edilir) mümkünse bağlantı uçlarının kaynaksız kontaklanmış olması, metal aksamların da altın kaplama olmasına dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5- Bakır,gümüş,gümüş-bakır,altın vs..bir çok kablo türü vardır genel anlamda kullanıcılar şu şekilde yorumlar

Gümüş; Alt ve üst frekanslar kuvvetli ama sahnesi dar orta tonlar biraz geride,ses gövdesiz.

Bakır; Sıcak,gövdeli,geniş sahneli,sese orta tonlar hakim alt ve üst frekanslar baskın değil ama dengeli,kulağı yormayan..Ve daha çok tercih edilir.

Gümüş-bakır karışımı; Bunun için çok karışık ve birbirini tutmayan yorumlar vardır ama üst düzey markalarda bu şekilde kullanılan referans serileri bulunmaktadır.

6– Kalitesiz kablo kullanımı veya yanlış kablo seçimi sizin gereksiz yere diğer sistem elemanlarınızı değiştirmenize yada yeterli performans alamamanıza hatta bazı frekansları olması gerekenden az, bazılarını da daha çok duymanıza sebep olabilir.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: