Müzik CD lerinde AAD, ADD, DDD kodlarının anlamı : SPARS kodu

Müzik CD lerinde AAD, ADD, DDD kodlarının anlamı : SPARS kodu

Ticari CD diskler için Profesyonel Ses Kayıt Servisleri Birliği (SPARS) tarafından 1980’lerin başında geliştirilen üç konumlu bir alfabetik sınıflandırma sistemidir.

Klasik veya başka tür birçok müzik CD’sinde, kayıt teknolojisinin bir göstergesi olan üç harfli bir kod bulunur. Kısaca, A analog, D dijital anlamındadır. Birinci harf kayda, ikincisi karıştırmaya, üçüncüsü transfer metodolojisine atıfta bulunmaktadır. Bu arada, üçüncü harf kesinlikle gereksizdir çünkü kompakt bir diskte, aktarım teknolojisi daima dijitaltir; Böylece, üçüncü harf sadece D olabilir.

AAD – analog kayıt, analog karıştırma, dijital aktarım;

ADD – analog kayıt, dijital karıştırma, dijital aktarım ve;

DDD – dijital kayıt, dijital karıştırma, dijital transfer.

İşi bilen uzmanlar her zaman AAD olan Müzik cdlerini tercih ederler.

Sistem ilk önce 1984 yılında uygulanmaya başlandı. Kodun ilk on yılı boyunca geliştirilen kayıt ve karıştırma süreçlerinin artan karmaşıklığı nedeniyle, SPARS, kodun aşırı derecede basit olduğunu ve doğru şekilde yansıtmadığını düşündükleri için 1991’de kodu geri çekmeye karar verdi.

Bununla birlikte, pek çok plak şirketi kodları kullanmaya devam etti ve SPARS 1995’te SPARS kodunu tekrar kullanıma karar verdi.

Bir de AAA – Orijinal oturumdan mastering’e kadar tam bir analog kayıt vardır. Kompakt bir disk yapmak için en azından mastering kaydedici dijital olmalıdır, bu kodlar CD’ler için geçerli değildir.O yüzden müzik cdlerinde AAA kullanılmamıştır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: