Müzik Türleri : Nordic Jazz / İskandinav Cazı

Müzik Türleri : Nordic Jazz / İskandinav Cazı

İskandinav ülkelerinin sanatçıları tarafından icra edilen caz türüne verilen genel isim, iskandinav cazı olarak da bilinir.

Avrupa cazı içinde İskandinav cazı önemli bir yerdedir.Sirf iskandinavyada degil, Danimarka, Almanya gibi ulkelerin muzisyenleri de bu türde örnekler vermiştir.Bu tür müziğin en başarılı sanatçısı Norveçli saksafoncu Jan Garbarektir. Garbarek, 70lerin başından beri kendine özgü bir stil geliştirmiştir.

Özel bir mistisizm içinde yorumları, sade, belirgin hatlı, yumuşak, çoğunlukla yerel müzik öğelerini de yaptığı müziğe eklemiştir.İsveçli üçlü Esbjörn Svenson Trio ,Oystein Sevag,Nils Petter Molvaer, İskandinav Cazının Berrak Sesi Lisa Ekdahl ,Tord Gustavsen Trio,Almanyalı Matthias Bergmann,Finlandiyalı Jarmo Savolainen bu türün ileri gelen sanatçı/grupları olarak sayılabilir.1992 yılında Siegfried Loch tarafından kurulan Alman plak şirketi ACT Music 1969’da Münih’te Manfred Eicher tarafından kurulan plak şirketi . ECM records ,Norveçte 1983 yılında kurulan Grappa Music bu türde albumler yayınlayan şirketlerdir.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: