Plak neden değerlidir ?

Plak neden değerlidir ?

1- Plak üretim aşamasından dinleme aşamasına kadar hassas ve narin olarak üretilir ve saklanır.
2- Plağı pikabınıza yerleştirir, dönmeye başlamasını izler, parmağınızın ucuyla kaldırdığınız iğneyi üzerine koyar, ilk pat sesinin ardından çıtırtıları dinler ve müziğin başlamasını beklersiniz.Bu kolleksiyoner veya plaksever için başlı başına bir ritüeldir.
3- Teknik açıdan her zaman size diğer medyalara göre
(CD,MP3,Teyp kaseti vb..) daha kaliteli ve doğal ses sunar.Plaklar, analog kayıt dediğimiz bir yöntemle kaydedilir ve ses kalitesi CD’nin ses kalitesini dörde beşe katlar.
4- Plak çıtırdar ama iğneyi koyduğunuzda duyduğunuz ses, hele eski orijinal plakların bazılarında, kulaklarınızı ürpertir. İyi malzemeyle ustaca hazırlanmış şahane bir yemeğin damağınızda bıraktığı lezzet gibi mutlu eder.

5- Kapağından, koruyucu kılıfına kadar her şeyinin “kondisyonu” önemli ve değerlidir.
6- Plak denince akla elbette nostalji ve “değerlere sahip çıkmak” da geliyor. Bir plaktan 5000 tane basılıyorsa, o plaktan bir daha basılmayacak demektir (Yıllar sonra basılsa bile artık farklı bir basımdır o) ve siz o plağa sahipseniz, sadece kendiniz için değil başkaları için de o plağa iyi bakmalısınız. Çünkü o plaktan sınırlı sayıda var ve gelecek nesiller için de kendi nüshanıza iyi bakmakla yükümlüsünüz, sorumluluk almakla ilgili bir durum.
7- CD’yi CD’ye, kasedi kasede, MP3’ü de nerdeyse her yere kopyalayabilirsiniz .Ama plağı başka bir plağa
kopyalayamazsınız.Bu da sahip olduğunuz plağı daha özel kılar.

8- Plakta bütün notaları çok daha iyi duyabilirsiniz, CD’den çıkan ses çok daha mekanik olur.
9- Plak kapağı sanatı diye bir şey vardır ve özenle hazırlanır.Tablo gibi seyredersiniz.(Yukarıda bu konuda örnek plakların resmini
inceleyebilirsiniz.)
10- Bir plağı kapağından ve zarfından çıkartmak, tozunu almak, dinlemek plak severler için zevktir.
O zaman haydi daha çok plak alıp daha çok plak dinleyelim..ben bu yazıyı hazırladıktan sonra daha çok plak dinlemek istedim,sizi
bilemem…:)

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: