Quadraphonic: 70’lerin unutulmuş surround sesi

Quadraphonic: 70’lerin unutulmuş surround sesi

Quadraphonic sound hoparlörlerin dinleme alanının dört köşesinde konumlandıkları dört kanalı kullanan ses sistemidir.
Quadraphonic ses formatları, standart iki kanallı stereoya göre daha pahalıydı.Dinlemek için, ilave hoparlörler ve özel olarak tasarlanmış kod çözücüler ve amplifikatörler gerektiriyordu.
4 kanallı (quadraphonic) bir sistem, 4 ayrı hoparlörün her birindeki Sol Ön, Sol Arka, Sağ Ön ve Sağ Arka ses sinyallerini yeniden üretir.
1967’de rock grubu Pink Floyd Londra’da Queen Elizabeth Hall’da “ Games for May ” de ilk defa surround sound rock konserini gerçekleştirdi.Yaptıkları kontrol cihazı Azimuth Koordinatörü ( Altaki resimde ) , Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde Tiyatro Koleksiyonları galerilerisinde sergilenmektedir.
Haziran 1969’da Vanguard Recording Society tarafından ” Quadraphonic open reel tape (Q4) “makara bantlar olarak Amerikan pazarına sunuldu.Makaradan makaraya kasete veya 8 track kartuşa, 4 ayrı ses kanalı sağlanarak kayıtlar üretildi.
SQ Quadraphonic (“Stereo Quadraphonic”), vinil LP kayıtları için 4 kanallı quadraphonic ses oluşturan bir matris sistemiydi.
1976’da Mike Thorne 4 farklı quadraphonic formatta (QS, SQ, CD-4 ve UD-4) Quadrafile vinil albümünü yarattı.Böylece Plaklarda da Quadraphonic sound oluştu.
1980’lerin sonlarında ve 1990’ların başlarında ev sinema ürünlerinin yükselişi ile çok kanallı ses kaydını tekrar popüler hale getirdi. 1970’lerin quadraphonic kayıtlarının çoğu DTS , Dolby Digital , DVD-Audio ve Super Audio CD gibi modern surround ses sistemlerinde yeniden yayınlanmıştır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

Share post: