Stüdyo monitörler nedir ?

Stüdyo monitörler nedir ?

Stüdyo monitörler yani referans monitörleri ses kayıt için kullanılırlar. Çok ince ve hassas ayrıntıları daha rahat duymak içindir. Kayıt esnasında 1 şarkıda neredeyse 100 kanal veya daha fazla kanal sayısına ulaştıkları için bu tarz hassas aletlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu monitörler hi-fi dünyasında küçük boyutlarından dolayı ‘kitaplık hoparlörü’ (‘bookshelf speaker’) olarak ta anılır.
Stüdyo monitörleri, hi-fi hoparlörlere göre daha dayanıklı olmak zorundadır çünkü stüdyo monitörleri daha uzun sürelerde ve daha çok yük altında çalışır.
Dinleme mesafeleri Hı Fi Hoparlorlere göre daha kisadır ve bu yüzden kucuk odalar ,mekanlar için uygundur.Bulunduğu odanın akustiğinin duyum üzerindeki etkisini azaltmaktadırlar.
Stüdyolarda ( veya home stüdyolarda ) kullanılan referans monitörler için önemli olan tüm frekansları dengeli biçimde vermesidir. Bas frekansı veya herhangi bir frekansı öne çıkarması o monitörün referans olma özelliğinin azalmasına yol açar.
Miks mühendisi bass frekansları duyma arayışı içerisinde değildir. Onun bütün amacı ; şarkıdaki tüm frekansları doğru bir şekilde duymaktır ki bu şekilde miks anlamında parçaya doğru olarak müdahale edebilir.
İdeal olarak hoparlörleri simetrik olarak konumlandırmak, yani duvarların birincil dinleme pozisyonunun sağında ve solunda eşit mesafede ve ideal açı 60 ° şeklinde konumlanması daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: