Billboard Müzik Magazin Dergisi

Billboard Müzik Magazin Dergisi

Billboard’un ilk sayısı, 1 Kasım 1894’te William Donaldson ve James Hennegan tarafından Cincinnati, Ohio’da yayınlandı.

Başlangıçta reklam endüstrisini kapsamış ve Bilboard Reklamcılık adı verilmiştir.İlk sayılar sadece sekiz sayfalıktı

Donaldson 1900 de Henneganın hisselerini 500 dolar ödeyerek satın aldı.Editörlük kalitesini geliştirdi ve New York, Chicago, San Francisco, Londra ve Paris’te yeni ofisler açtı

1920’lerde Billboard radyo yayın istasyonu açtı.Fonografın ve radyonun çoğalması, gittikçe artan müzik vurgusuna katkıda bulundu.1940’da, en çok satan şarkıları izleyen “Chart Line” dergiye eklendi.

Artan sayıda müzik ilgi alanı ve tür nedeniyle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yayınlanan müzik listesi sayısı arttı. 1994 yılında 28 farklı türde müzik listesi oluştu.

Billboard günümüzde , müzik, video ve ev eğlencelerini kapsayan bir haber sitesi ve haftalık dergiyi yayınlıyor..

En çok satan şarkıların Billboard Hot 100 listeleri 1955 yılında yayınlandı. Billboard dergisinin Hot 100 grafiği ve Billboard 200 Chart, hem ticari hem de airplay açısından ticari müziğin başarısını ölçmek için müzik endüstrisi standardıdır.Dergi müzik listeler için Nielsen SoundScan’dan edinilen mağaza ödeme verilerini kullanmaktadır.

Günümüzde derginin haftalık 17.000’den fazla basılı tiraja ve 1.2 milyon takipçi içeren çevrimiçi bir okur kitlesi vardır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: