Lazer Disk nedir ?

Lazer Disk nedir ?

LaserDisc ticari kullanıma sunulmuş ilk optik disk depolama ortamıdır. Laserdisc’in depolama kapasitesi oldukça yeterliydi ancak yedekleme ortamı olarak yetenekleri çok sınırlıydı. Temelde bu teknoloji pahalı ama yüksek kaliteli bir ev videosu formatı idi.
VHS kaset kaydediciler 2 yıldan beri piyasada satılmaktaydı ve CD’nin çıkmasına daha 4 yıl vardı
İlk laserdisc film 1978’de piyasaya verilmiştir.Son laserdisc film ise 2001’de üretilmiştir.Cihaz VHS’den çok daha kaliteli görüntü ve ses sunduğu halde pahalı ve hantal oluşu yüzünden bu teknoloji yaygınlaşamamıştır.
Dış görünüş olarak bir DVD’ye çok benzeyen Laserdisc 30 cm çapındaydı ve plastik tabakalar arasına sıkıştırılmış iki adet tek yüzlü alüminyum diskin birbirine tutkalla yapıştırılması ile oluşturulmuştur. Bazı özellikleri CD veya DVD gibi olsa da onlardan en büyük farkı başlarda tamamen analog bir sisteme dayanmasıdır. 1978 yılında zaten digital kodlama ve sıkıştırma sistemleri henüz ortada yoktu veya pratiğe uygulanamaz bir durumdaydı. Sonraki yıllarda video bilgisi analog kalmakla birlikte ses kuşaklarında Dolby Digital ve DTS gibi digital formatlar kullanıldı. Digital sesin Laserdisk’e eklenmesi 1985’te Pioneer tarafından gerçekleştirilmiştir.
Laserdisc VHS’ye oranla çok daha net bir görüntü veriyordu. Her ikisinin de görüntü formatları analogdu, ancak VHS sadece analog ses sunarken Laserdisk hem analog hem de dijital ses sunabiliyordu.Laserdisk’te tıpkı DVD’de olduğu gibi istenildiğinde çabucak filmin herhangi bir noktasına veya bölümüne erişmek mümkündü, oysa VHS’de bunun için bazen dakikalar süren can sıkıcı bir bant sarma işlemi gerekmekteydi.
30 cm çapındaki diskler VHS kasetlerle kıyaslandığında çok büyük görünüşlüydü.Henüz dijital kodlama yapılamadığından analog görüntülerin kapladığı devasa hacimden dolayı büyük olmalarına rağmen Laser disklerin kapasitesi sınırlıydı.
Amerika’da satılan ilk Laserdisk film Jaws’dır, En son üretilen Laserdisc filmler ise 2000 tarihinde piyasaya verilen Sleepy Hollow ile Bringing Out the Dead’dır.
1998 ve 1999 yıllarında ABD’de evlerin %2’sinde (Ortalama 2 milyon ev) Laserdisk varken bu oran Japonya’da %10 civarındaydı. Artık ne laserdisc ne de bunları oynatacak cihaz üretilmemekle birlikte ABD ve Japonya’daki koleksiyonerler arasında hala popülaritesi devam etmektedir.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

Share post: