Deutsche Grammophon

Deutsche Grammophon

1898’deki kuruluşundan bu yana klasik müziğin en prestijli Alman plak firmasıdır.

Leonard Bernstein, Pierre Boulez, Herbert von Karajan, Carlos Kleiber, Vladimir Horowitz, Mstislaw Rostropovich gibi müzik tarihinin en iyi klasik sanatçılarının kayıtlarını kataloğunda bulunduran şirketin Archiv produktion adli bir alt label’leri de vardir.Deutsche Grammophon altinda çıkanlara yellow label serisi, Archiv produktion altında çıkanlara silver label serisi denmektedir.

Şirket kuruluşunun 100. yılına özel bir cd kayıt koleksiyonu çıkarmıştır. Bu koleksiyondaki en ilgi çekici kayıtlardan biri, 1942’deki Berlin’de sahnelenen Mozart’ın Requiem eserine ait canlı performanstır. Söz konusu taş plak kaydını aynen cd’ye aktararak, kaydı taş plak tadında dinletmeyi mümkün kılmıştır.

Deutsche Grammophon’un şu anki sanatçı kadrosu, Anne-Sophie Mutter, Anna Netrebko, Martha Argerich, Daniel Barenboim, Hélène Grimaud, Evgeny Kissin, Lang Lang, Murray Perahia, Maurizio Pollini, Grigory Sokolov gibi klasik müziğin en seçkin sanatçılarından bazılarını içermektedir.

Bence klasik müziğe yeni başlayan arkadaşların hiç bir albümünü es geçmemesi gereken plak firmasıdır.

Özellikle plağın kapağında sarı logoyu gördüğünüz anda gönül rahatlığıyla edinilecek bir albümle karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

Share post: