Capacitance Electronic Disc ( CED )

Capacitance Electronic Disc ( CED )

CED sistemi RCA tarafından geliştirilen bir video disk oynatma sistemidir, burada video ve ses, fonograf kayıtlarına benzer özel bir iğne ve yüksek yoğunluklu oluk sistemi kullanılarak bir televizyon setinde oynatılabilir.
1964’te ortaya çıkan CED sistemi, 17 yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra, ilk CED okuyucusu (model SFT100W) 1981’de piyasaya sürüldü. CED’ler 30.0 cm (11.8 inç) çapında iletken vinil plakalardı.Bir CED, her iki tarafta spiral bir oluğa sahipti ve bu oluk 657 nm genişliğinde idi. Oynatma sırasında diskler sabit bir açısal hızda dönüyordu. ( NTSC için 450 rpm, PAL için 375 rpm) ve her rotasyon 8 taramalı alan veya 4 tam video karesi içerirdi.LaserDisk’ten daha kalın ve plastik parçalar nedeniyle oldukça ağırdı.
Titanyum elektrot katmanına sahip omurga şekilli bir iğne ile okunuyordu.CED videodisc cihazları hızlı ileri / geri ve görsel arama ileri / geri gibi özelliklere sahipti.
LaserDisc ve DVD gibi, bazı CED’ler rastgele erişime sahipti ve kullanıcıların filmin belirli bölümlerine hızla geçebilmeleri mümkün oluyordu.
CED diskler toza karşı çok hassas yapıya sahip olduklarından tozlandıklarında atlama ,donma vb.. sorunlar oluşuyordu.
1986 yılının sonlarına kadar piyasada yer aldılar.Daha sonra yerlerini Laser disk ,Betamax,Vhs video kasetlere bıraktılar.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: