Hipgnosis

Hipgnosis

Plak’tan müzik dinlerken, albüm kapaklarını incelemek, şarkı sözlerini okumak, albümde tüm emeği geçenler hakkında bir şeyler öğrenmek biz plak severlerin en zevk aldığımız işlerden biridir.Albüm kapağı tasarlayanların içinde en dikkat çekeni “Hipgnosis” ‘tir.Hipgnosis tasarım grubu Storm Thorgerson, Aubrey Powell tarafından kurulmuş sonrasında Peter Christopherson’nun katılımıyla devam etmiştir.1968 yılında, Pink Floyd içerisindeki arkadaşları, Hipgnosis’ten Pink Floyd’un ikinci albümü “A Saucerful of Secrets” için kapak tasarlamalarını istedi. Bu sayede EMI plak şirketine bağlı olan “The Pretty Things”, “Free” ,”Toe Fat” ve “The Gods” gibi diğer gruplar için de kapaklar tasarladılar.Film ve sanat okulu öğrencisi olan Thorgerson ve Powell ,öğrencisi oldukları Royal College of Art’ın karanlık odası ve fotoğraf stüdyosunu kullandılar. Okulu bitirdikten sonra, bir süre Powell’in evinin banyosunu karanlık odaya çevirdiler .Kısa bir süre sonra, 1970 yılında, Denmark caddesi 6 numarada kendi stüdyolarını kiraladılar.1973 yılında tasarladıkları Pink Floyd “Darkside Of The Moon” plak kapağı kariyerlerinde bir dönüm noktası oldu. Bundan sonra onlarca albüm kapağına imza atacaklardı.Powell ve Thorgerson, “Hipgnosis” adını apartmanlarının kapısında gördükleri bir graffiti den aldılar. Kelimeyi görür görmez çok sevmişlerdi, bir yandan hipnotizmayı çağrıştırırken öte yandan da beraber olması imkansız görünen iki ayrı kavramı temsil ediyordu. Hip = yeni, havalı, ve moda , Gnostic = Eski çağ öğreti/öğrenme“Hipgnosis” ‘in albüm kapağı tasarımına yaklaşımı, fotoğraf kullanımı ve manipülasyon tekniklerine dayanıyordu.

Gerçek üstü bir yaklaşım sergilerken, karanlık oda teknikleri, pozlama hileleri, hava fırçası (air-brush) dokunuşları, kesme yapıştırma gibi öğeleri birleştirerek, bugünkü photoshop uygulamalarının öncüsü oldular.

Bir çok ünlü grubun kapak tasarımlarını yapan grup 1983 yılında dağılmıştır. Storm Thorgerson, 18 Nisan 2013 tarihindeki ölümüne değin, albüm kapağı tasarımlarını sürdürmüştür.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: