Gölgede Kalanlar – 1

Gölgede Kalanlar – 1

Siz müzik severler için hazırladığım bu yazı dizisinde ünlü sanatçı ve grupların albümlerinde enstrumanları , yapımcı , söz yazarı veya geri vokalleri ile yer almış usta sanatçılardan bahsedeceğim.Hepsi bir birinden değerli , geri planda kalmış , gölgede kalanlara ışık tutmak için bu sanatçıları sizlere tanıtmayı amaçlayan bu yazı dizisini umarım beğenirsiniz.

Jeff Porcaro

Davulcu, söz yazarı ve plak yapımcısıdır.En çok Rock grubu Toto’nun kurucu ortağı ve davulcusu olarak tanınmaktadır.

Porcaro yedi yaşında davul çalmaya başladı. Babası Joe Porcaro’dan dersler aldı ve ardından Bob Zimmitti ve Richie Lepore ile daha ileri çalışmalar yaptı. On yedi yaşındayken ilk profesyonel konserini Sonny & Cher’in turne grubunda çalarak aldı.

Daha sonra 1970’lerde zaten tanınmış bir stüdyo sanatçısı olmasına rağmen, Steely Dan’in Katy Lied albümünde davulcu olarak öne çıktı .Erkek kardeşi Steve Porcaro hala stüdyo müzisyeni ve aynı zamanda Toto grubunun bir üyesidir.

Jeff Porcaro, Toto IV albümündeki Grammy ödüllü Toto şarkısı ” Rosanna ” da kullandığı davul ritmiyle gönüllerde taht kurmuştur.Değerli davulcu Michael Jackson’ın Thriller albümündeki dört parçaya davulla katkıda bulunmuş ve aynı zamanda Dangerous albümünde de ” Heal the World ” şarkısında da yer almıştır.

Porcaro, aralarında George Benson , Nik Kershaw ,Eric Carmen , Eric Clapton , Joe Cocker , Miles Davis , Dire Straits , Donald Fagen , David Gilmour , James Newton Howard , Al Jarreau , Elton John , Greg Lake , Paul McCartney , Michael McDonald , Bee Gees , Sergio Mendes , Pink Floyd , Lee Ritenour , Diana Ross , Boz Scaggs , Bruce Springsteen , Steely Dan , Barbra Streisand , Richard Marx , Stan Getz’in de bulunduğu müzik dünyasının en büyük isimleriyle işbirliği yapmıştır.David Gilmour’un About Face albümünde , Pink Floyd’un “The Final Cut” albümünde “Two Suns in the Sunset” şarkısında ve yine Dire Straits – On every street albümünde davulları Jeff Porcaro çalmıştır.

Özellikle Toto grubu ile Africa ve Rosanna şarkılarında performansını çok beğenirim.Bu şarkıları dinlemenizi tavsiye ederim.

Jeff Porcaro , evinin bahçesine böcek ilacı sıkarken alerjik reeaksiyon sebebi ile kalp krizi geçirip 5 Ağustos 1992 akşamı 38 yaşında ölmüştür.

Cenazesine aralarında Rock yıldızları Eddie Van Halen, Jackson Browne ve Don Henley’nin de bulunduğu 1.200’den fazla kişi katılmıştır.

Jeff Porcaro, davulculuk alanında bıraktığı miras ile birçok genç müzisyene ilham olmaya devam etmektedir.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: