Gölgede Kalanlar – 3

Gölgede Kalanlar – 3

Nathan East

1955 doğumlu Amerikalı bas gitarist ve vokalist sanatçı 2.000’den fazla kayıtla , müzik tarihinin en çok albüme katkıda bulunan bas gitaristlerinden biridir.

Nathan East ilk olarak yedinci sınıftan dokuzuncu sınıfa kadar çello eğitimi almış On dört yaşındayken bas gitara ilgi duymaya başlamıştır.

1973 yılında Barry White’ın I’ve Got So Much To Give albümünde yer alarak kariyerine başlangıç yapmıştır.

East, müzik endüstrisinde pek çok ünlü sanatçıyla çalışmış ve stüdyo albümlerinde yer almıştır. Elton John, Eric Clapton, Phil Collins, Whitney Houston, Michael Jackson, Beyonce, Stevie Wonder, Daft Punk gibi pek çok ünlü ismin albümlerinde bas gitar çalmıştır.

Aynı zamanda solo kariyeri de olan Nathan East, 2 adet solo albüm yayınlamış ve uluslararası arenada tanınmış bir sanatçı haline gelmiştir. Ayrıca, Grammy ödüllü Fourplay adlı caz grubunun da kurucu üyelerinden biridir.

Nathan East, müzik kariyerindeki başarısıyla hem eleştirmenlerin hem de dinleyicilerin takdirini kazanmış ve saygı duyulan bir müzisyen haline gelmiştir. Son derece yetenekli bir bas gitarist olan Nathan East, müzik dünyasındaki etkisini ve başarısını sürdürmeye devam etmektedir.

Ödülleri :

” Easy Lover ” şarkısı için Ivor Novello Ödülü , İngiliz Söz Yazarları, Besteciler ve Yazarlar Akademisi ödülü

En Değerli Bascı, Uluslararası Rock Ödülleri

Yılın Basçısı, ABD Ulusal Smooth Caz Ödülleri

2007 ABD Kongresi tarafından onurlandırılmıştır .

Solo Albümleri :

Nathan East – 2014

Reverence – 2017

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: