Müziğin Yararları Nelerdir ?

Müziğin Yararları Nelerdir ?

Müzik dinlemenin en bilinen faydalarından biri stresi azaltmasıdır.

Stres altına alındığında böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormon olan “kortizol”dur. Yüksek düzeyde kortizol vücut için iyi değildir ve hafıza ve konsantrasyon ile kilo almanın yanı sıra bir takım sorunlara da yol açabilir. Müzik,kortizol seviyesini düşürerek stresi azaltmaya yardımcı oluyor.

Depresyon üzerinde derin etkiler bırakabilir. Hastaların bir enstrüman veya şarkı söyleyerek depresyon tedavisine yardımcı olduğu ve aynı zamanda sadece dinledikleri takdirde depresyona sahip kişilere yardımcı olabileceğine dair araştırmalar yapılmıştır.

Müzik efektlerinin uyku alışkanlıklarını nasıl etkilediğini görmek için Tayvan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uyku sorunları olan bir grup 60 yaşlı hastayı topladılar. 60 yaşlı hastaya, yavaş, yumuşak müzik dinleme seçeneği verildi. Başka bir gruba ise herhangi bir müzik dinletmediler. Sonuçlar, ilk haftada müzik dinleyenlerin% 26 oranında iyileşme gösterdiklerini ve sonuçta% 35’e yükseldiğini göstermiş olup, daha iyi ve daha uzun uyuduklarını ve ertesi gün daha iyi hissettiklerini buldular.

Diyet ve Egzersize Yardımcı Olur

Müziklerin yeme alışkanlıklarını nasıl etkilediğini görmek için Cornell Üniversitesi’nden iki araştırmacı bir Hardee’nin fast food restoranını devraldı. Restoranın yarısı normal bir Hardee’nin gibi görünürken, restoranın yarısı yavaş caz müziği eşliğinde güzel yemekler sunan bir restoran gibi görünümü verildi. Araştırmacılar aslında yemek alanında daha fazla yemek yiyebileceklerini düşünüyorlardı, çünkü daha uzun süre oyalanıp sıkılıyorlardı. Bununla birlikte, kaliteli yemek alanında yaşayanların aslında daha az yediklerini ve yiyeceklerini daha fazla yediğini keşfettiler. Bu, daha az yemek yemeniz ve yemeğinizden daha fazla keyif almanız gerektiğinde, yemeğiniz esnasında biraz yavaş, yumuşak müzik koymanız gerektiği anlamına gelir.

Çocuk Gelişimine Yardımcı Olur

Toronto, Kanada’daki York Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, sadece bir aylık müzik dersinden sonra, dört ila altı yaş arasında 24 katılımcının% 90’ı sözel zekada iyileşme gösterdiğini buldu. Harvard Üniversitesi’nden yapılan bir başka araştırmada, çocukların müzikle eğitilmesiyle, işitsel ayrımcılığın geliştirilmesi, ince motor becerileri, kelime dağarcığı ve sözsüz akıl yürütme konularında da yardımcı olduğunu kanıtladı.

Ağrıyı Azaltır

Utah Üniversitesi’ndeki Ağrı Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, insanların keyif aldıkları müzik türlerini aktif olarak dinlemesi durumunda akut ağrıları azaltabileceklerini keşfettiler. Bu tip ağrı ameliyat sonrası veya diş hekimlerinde hissedilir.

Çalışmada katılımcılara elektrik şoku verdiler ve müzik dinlerken ağrı düzeylerini yüzde 17 azalttığını keşfettiler. Müziğin ağrıyı azaltmasının nedeni, beynin müzik işleyen bir çok yolunun, acıyı işleyen yollarla aynı olmasıdır. Dolayısıyla hoşunuza giden müziği dinlediğinizde, ağrı ile yarışacak duygusal tepkiler yaratacak; bu da, bedeni acıyı hesaplamak için daha az kaynak olduğu anlamına geliyor.

Bağışıklık Sistemini İyileştirir

Montreal, Kanada’daki McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar İnsanlar müzik dinlediğinde mukoza sisteminde önemli bir rol oynayan bir antikor olan immünoglobülin A’da bir artış olduğunu gösteren bulgular bulmuşlardır. İmmunoglobulin A, aynı zamanda doğal öldürücü bir hücre sayımıdır ve hücreler saldırganlara ve bakterilere saldıran hücrelerdir.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: