Müzik türleri : Art Rock

Müzik türleri : Art Rock

Rock müziğin bir alt türüdür. Klasik müzik, deneysel Rock, avangart ve daha sonraları caz müzikten kaynağını alır.

Progresif rock bazen art rock ile değişimli olarak kullanılır. Progresif rock genelde klasik eğitimli enstrümantal tekniklerle ve senfonik dokularla karakterize olurken, art rock daha zorlu, gürültülü, gelenek-dışı, deneysel ve avangart karakteriyle ön plana çıkar.

Kısaca özetlemek gerekirse Art Rock birçok farklı müzik türünden faydalanarak Rock müziği sanatsal bir boyuta taşıyan bir müzik türüdür denilebilir.Art rock, müziğinin ve şarkı sözlerinin karmaşıklığıyla yaygın bir çekiciliğe sahiptir ve dans etmekten ziyade öncelikle dinleme ve derin düşünme için tasarlanmıştır.

Art rock, 1966–67 gibi başlayarak Punk’ın 1970’ler ortasında gelişiyle son bulmuştur.Art rock yapan müzisyenlerin ilk iki örneği Amerikalı müzik yapımcısı Phil Spector ve The Beach Boys’un lideri Brian Wilson’dır.

Bu türün başlıca grup ve sanatçıları arasında Bill Bruford ,Steve Howe ,Greg Lake , John Wetton ,Laurie Anderson, David Bowie , Brian Eno , Velvet Underground , Jethro Tull, The Moody Blues , Emerson, Lake & Palmer ve Frank Zappa sayılabilir.

Art rock, popülaritesinin zirvesinden artık uzak olmasına rağmen, günümüzde Morcheeba ve Post-Rock’tan ilham alan Black Country, New Road gibi bağımsız sanatçılar aracılığıyla varlığını sürdürmektedir.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: