Müzik Türleri : Blues

Müzik Türleri : Blues

Blues yoğun olarak gitar ve piyanonun eşlik ettiği bir müzik türüdür. Özellikle 1865 yılı itibarıyla ortadan kalkan kölelik sistemi bu müziğin yaygınlaşmasında oldukça etkili olmuştur. İlk çıkış döneminde köleler arasında yaygın olan bu müzik türünün köleliğin ortadan kalkmasıyla önce siyahi çevrelere, ardından tüm Amerika’da yayıldığı bilinmektedir.İlk blues kayıtları 1920’lerde siyahi kadınlar tarafından yapılmıştır.Bessie Smith , Ethel Waters ve Clara Smith bunların arasında sayılabilir.

Toplumsal konuları ele alan bu müzik türü acıyı, sefaleti, isyanı ve hor görülmeyi anlatır.Blues şarkılarında sözler ile tempo uyumludur. Doğaçlama performanslar son derece önemlidir.Amerikan toplumunda siyahi kültürün ögeleri ile beslenerek büyüyen ve gelişen Blues müzik günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Blues müziğin ses yapısı Afrika ve Afro Amerikan tınılarıyla bezenerek “çağrı ve cevap” akor düzeni ile çalınır. Bu akor dizisi Afrika müziğinde ön plana çıkan bir döngüdür. Haliyle aynı akor dizisi Blues müziğinde de kendini belli etmektedir. Bu müzik türünde en çok hissedilen enstrümanlar ise gitar, piyano ve davuldur.

Özellikle ABD’de 1950’lerde, Chicago, Detroit gibi önemli kentlerde Blues müzik icra edilen kulüpler yaygınlaşmıştır.

1960’larda Blues müzik öyle yaygınlaşmıştır ki, Amerika sınırlarını aşıp Batı Avrupa, Britanya gibi bölgelerde de tınıları yankı bulmuştur.

Bu dönemde Eric Clapton, Stan Webb gibi önemli gitar sanatçıları Blues müziğinin etkisinde kalarak Blues-Rock olarak tanımlanan müzik türlerini yaratmıştır.

Aynı zamanda Blues, Rock müziğin doğuşunda önemli rol oynamıştır.

Blues türleri :

Delta Blues

Blues’un ilk alt türlerindendir. İsmini Blues’un çıkış noktası olan Mississippi Delta’sından alan Delta Blues, gitar ve mızıka enstrümanları eşliğinde icra edilmiştir.Blues müzik türünün yerellikten sıyrılarak tüm Amerika’ya yayılmasında oldukça etkili olan Delta Blues, oldukça tutkulu ve heyecanlı şarkı sözlerini barındırır. Bu tarzın öne çıkan sanatçıları ise Muddy Waters, Wolf and Little Water, Howlin’ Wolf gibi isimlerdir.

Chicago Blues

İçeriğine Delta Blues türünün de dahil olduğu geniş kapsamlı bir Blues alt türüdür. 1940’ların sonlarında ve 1950’lerin başlarında grup konsepti ile ortaya çıkmıştır.Günümüzün standart Blues gruplarının da kullandığı telli çalgılar, saksafon, piyano, bas, davul ve gitarla icra edilir. Grup konseptiyle çalınan Chicago Blues parçalarında piyanistin, gitaristin, solistin ve armonika sanatçılarının muazzam bir uyumla müzik yaptıkları görülebilir.

Batı tarzı Blues olarak da görülen Chicago Blues’un babası ise Muddy Waters olarak kabul edilir. Bu müzik tarzının gelişimine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan sanatçılar ise T-Bone Walker ,B. B. King Koko Taylor,Chess Records ve Willie Dixon gibi isimler sayılabilir.

Piedmont Blues

Virginia’nın güneyinde, Carolinas’ta ve yukarı Georgia’da gitaristler tarafından geliştirilen bir Country Blues tarzıdır.Delta Blues’a kıyasla daha ayrıntılı ve melodik gitar çalma tarzındadır.

Rev. Gary Davis , Brownie McGhee ve Elizabeth Cotten gibi sanatçılar bu tarz müziğe öncülük etmişlerdir.

Electric Blues

Müzik aletleri için elektrik amplifikasyonunun kullanılmasıyla ayırt edilen blues müziği türüdür.

Bas gitar , gitar amplifikatörü aracılığıyla çalınan armonika ve klavyeler şarkılarda yer almıştır.Elektric Blues ‘un ilk yıldızı genellikle T-Bone Walker olarak kabul edilir.1960’ların sonundan bu yana, elektrik blues’un popülaritesi azaldı, ancak ABD, İngiltere ve başka yerlerde güçlü bir takipçi kitlesini gene de korumuştur.Bu türün ileri gelenleri arasında

Gary Moore , John Lee Hooker,Robert Cray Band ,Joe Louis Walker,Stevie Ray Vaughan sayılabilir.

Çağdaş (Contemporary) Blues

Geleneksel akustik ve elektrik blues’lardan yararlanır, ancak Rock, Pop, R&B ve Folk müziğin etkilerini içeren bu türlere benzeyen daha yumuşak bir yaklaşımla yapılan türdür.

Ry Cooder,Taj Mahal,Ted Hawkins,Keb’ Mo’,Deborah Coleman bu türde öne çıkan isimlerdir.

Soul Blues, Folk Blues, Harmonica Blues, East Coast Blues gibi türler de bulunmaktadır ve bu türler yukarıda ele aldığımız Blues türlerinin alt çeşitleridir.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: