WOODSTOCK FESTİVALİ

WOODSTOCK FESTİVALİ

Woodstock Festivali, resmi adı ile Woodstock Music and Art Fair, 15-18 Ağustos tarihleri arasında 1969 yılında Bethel, New York’ta bir mandıra alanında gerçekleşmiştir

Vietnam Savaşı’na karşı protestolar düzenlendiği ve bu protestoların ağır bir şekilde bastırıldığı ortamda, hippiler umutsuzluğa düşmüşlerdi. 1969’da gerçekleşen bu festivalin sloganının üç gün boyunca barış ve müzik olmasının sebebi de bu umutsuzluktan üç gün uzaklaşılmak istenmesidir.

Amerika’nın her yerinden 450’000 genç katılmıştır. Festivalde Jimi Hendrix, the Who, Janis Joplin, Crosby, Stills, Nash & Young, Richie Havens, Jefferson Airplane, Joan Baez gibi sanatçılar ve gruplar performanslarını sergilemişlerdir. Woodstock Festivali 1960’ların bunalan gençliğinin bir araya gelmesinin sembolü olmuştur.

Album Kapağı

Albüm kapağındaki çift Bobbi Kelly ve Nick Ercoline :

“Kız arkadaşımla (şimdi karım) Woodstock’a gitmekle kalmadık,Woodstock albümüne kapak olduk. Her şey radyoda rastladığım bir reklamla başladı. Katılan müzisyenleri duyunca gitmem gerektiğine inandım. Satılan 60 bin biletten ikisini ben aldım, 36 dolara…Sonradan 300 binin üzerinde insanın içeri biletsiz alındığını okudum.

Otobüsle gittik; iyi fikirmiş. Woodstock’a vardığımızda

donakaldık. O kadar kalabalıktı ki… Yeterli su yoktu, tuvalet yoktu.

Ama müzik dünya güzeliydi. Cumadan pazartesiye kadar oradaydık.

Tarih yaptığımızı, konserin ortalarında bir yerde, sahnede New York Times’ın birinci sayfası okunduğunda fark ettim…”

Woodstock’ın güvercini gitarın sapına nasıl kondu?

David Byrd Wallkill’de yapılacak olan Woodstock için Art Noveau tarzında bir poster hazırlamıştı.

Özene bezene uzun sürede yaptığı bu çok renkli poster, renklerinin fazlalığından dolayı pahalıya patlamıştı. Oysa şimdi Woodstock festivali Wallkill’de değil Bethel’deki Max Yasgur’un arazisinde olacaktı. Dolayısıyla David Byrd’in yaptığı posteri artık kullanamazlardı. Michael Lang ve ekibi David Byrd ile tekrar yeni bir poster için konuştular ama Martin Lang posteri ertesi sabah bitmiş olarak görmek isteyince bunu David kabul etmedi. Arnold Skolnick bir sanatçıydı ve evinde kızları okul ödevleri için renkli kağıtlardan makasla keserek kolaj yapıyorlardı. Arnold yörede bol bulunan “catbird” [Dumetella carolinensis] denen güvercine benzeyen kuşları çizmeye meraklıydı ve evindeki çalışma masasının üzerinde böyle kâh kağıttan kesilerek yapılmış kâh elle çizilmiş sürüyle kuş vardı. Michael Lang’ın ekibinde değildi ama yeni bir postere ihtiyaçları olduğunu duymuştu. Hemen o gece çalışmaya başladı ve makası eline alıp çizdiği kuşlardan birini kesip çıkardı.

O an caz dinlediğinden kuşu bir flütün üzerine koydu. Flütün üzerine tünemiş olan, aslında güvercin olmayan bu beyaz renkli şişman kuşa uzun uzun baktı. Eserini telefonla Lang’a ve Rosenman’a anlattı.

Poster ertesi sabah baskıya yetişecekti. Hep birlikte flütü gitarla değiştirdiler ve poster ortaya çıktı.

Poster 7 renkle ve tamamen kızlarının renkli kolaj elişi kağıtlarından yapılmış olarak sabah Lang’a teslim edildi. Poster hiç bekletilmeden baskıya gönderildi. Böylece Woodstock’ın efsane olacak posteri ortaya çıkmıştır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: