Neden 45’likler LP’lerden Daha İyi Ses Çıkarıyor ?

Neden 45’likler LP’lerden Daha İyi Ses Çıkarıyor ?

Plak kayıt edilirken , kaydedilen seviye ve frekans ne kadar yüksek olursa, ana plakalar yapılırken oluşturulan ses oluklarının eğriliği de o kadar büyük olur. Eğrilik, 12” 33 1/3 kaydın dış kenarına yakın bir yerde genellikle bir sorun değildir, ancak oluk merkeze doğru hareket ettikçe, bağıl hızı yavaşlar ve eğrilik artar.Plaktaki ses oluğunun eğriliği pikap kolunun çapına eşit olduğunda veya bu çapı aştığında sorunlar başlayabilir.Sonuç olarak yüksek frekanslarda bir kayıplar oluşabilmektedir.

Plak 33-1/3 rpm yerine 45 rpm hızında dönüş sağlanırsa bu size plak üzerindeki herhangi bir noktada oluk hızında %35’lik bir artış sağlar ve bu çok büyük bir avantajdır. Evet, oluk içe doğru hareket ederken yine de yavaşlar, ancak etkileri büyük ölçüde azalır.

Yani, 45’likler daha küçüktür ve daha az müzik tutar, ancak daha iyi ses çıkarırlar. Daha hızlı çalmanın yanı sıra teknik olarak “daha fazla” müzik depolarlar. Bunu daha fazla müzik veya daha uzun çalma süresi değil, sadece sesin daha doğru bir kopyası olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır.

45 RPM’lik daha yüksek dönüş hızı, daha geniş bir frekans tepkisine izin verir ve daha geniş kullanılabilir yüzey alanı, geniş genliğe sahip herhangi bir sinyalin daha az sıkıştırılmasına izin verir. Bas, 45’te daha iyi ses veren geniş genlikli bir sinyal örneğidir. Armoniler ve yüksek tizler de daha iyidir.

İşte bu hız değişikliği LP’lerin neden 45’liklerden çok daha yumuşak ses çıkardığını da açıklamaktadır.

Özet olarak teknik açıdan bakıldığında, plaktaki kaydın netliği plağın iğnenin altından ne kadar hızlı geçtiğine bağlıdır.Ne kadar hızlı olursa, ses o kadar iyi olur.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: