NEDEN PLAK ?

NEDEN PLAK ?

Plağın en büyük karizması istediğin an istediğin yerde dinlenememesidir.Plak için bir ses sistemi şart, bir ortam mutlak gerekli ve en önemlisi zaman.Plak zaman alır, öyle istediğin an ileri geri yapamazsın (yapanlar vardır elbet) ve kendinden bir şeyler vermelisin. İçine girip onunla birlikte dönmelisin aheste aheste. Bu gerçek bir ritüel ve aslında plak ile birlikte örtüşen en yüce özellik.
Tam bir fiziksel paket satın alırsınız, içerisinde müzik, resim, sözler, ekstra grafikler vardır. Bu aldığınız eserde siz var olduğunuz sürece sizle yaşar..
Plak dinlerken insanlar bir araya gelir, toparlayıcı bir özelliği var ve samimiyeti destekler. Evinize gelen bir misafir, eğer müzik ile ilgiliyse, mutlaka plak koleksiyonunuza bir göz atmak ister. Seçtiği bir plağı çalar ve sohbet onun etrafında döner durur. Plağın böyle bir kucaklayıcı özelliği vardır.
Plak aldığımda içimde hissettiğim duygular çok sıcak bir günün ardından yağan yağmurun teninize değdiği anda verdiği rahatlama gibi…
Gürültülü sokaklardan çıkıp eve döndüğünüzde bulduğunuz huzur gibi…
Mavi saatlerde gökyüzüne baktığınızda garip bir şekilde içinize yerleşen umut gibi…
Çok sevdiğiniz bir grubun / müzisyenin albümünü aldığınızda, onu önce elinizde tutup inceler ve dostunuzun yüzünü görmüş kadar sevinirsiniz.
Bir de içinden şarkı sözleri ya da özel albüm notları çıkarsa, mutluluğunuz ikiye katlanır.
Plaklar insanı içine çeken müzik hazinesidir. Bir ömür boyu sürecek bir bağ. Belki de zamanı durduğumuz yegane oyuncağımız. Hangi yaşta onunla tanıştıysak orda kaldığımız…
Bir zamanlar kaç defa Plak sektörü öldü diye yazılar çıktı. Oysa hepsi yalandı. Elbette plak sektörü ciddi darbe aldı, ama asla ölmedi ve kanımca ölmeyecek de. Yel sadece toz aldı, o kadar.
Başkasının elinde görürsün, aklın kalır
Vitrinde görürsün, gözün kalır
Alırsın kolunun altına, taşıması başka güzeldir
Eve gelirsin bir heyecanla açarsın paketi, tutması – bakması ayrı güzeldir
Özenle pikaba yerleştirirsin dinlemesi daha da güzeldir
Özetle, “plak” müzikseverin kusursuz sevgilisidir.
Saygılarımla.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/

Share post: