Pikap Çeşitleri

Pikap Çeşitleri

Amfisiz pikaplar    

       

Deck (dek şeklinde okunur) olarak da anılır. Amfisiz pikaplar tek başlarına ses vermezler. Amfisiz pikaplara analog bir sistem gerekir.          Dolayısıyla klasik bir pikap sahibi olan kişinin pikapa uygun amfiye ve ses sistemine sahip olması gerekir.Bunları üstünde ses, balans, bas, tiz gibi ayar düğmeleri olmamasından da anlayabilirsiniz. Bu tip bir pikabı kullanabilmek için amfinizde mutlaka ‘phono’ adlı bir giriş olmalı. Yoksa amfi ile pikap arasına ayrıca    pikaplara özel bir ön-amfi (pre-amplifier) almanız gerekiyor.

Amfili Pikaplar

Amplified / amfili olarak anılan bu tip pikapları doğrudan bir hoparlöre bağlayarak kullanabilirsiniz.Amfili pikaplar, herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan her şeyi kendi bünyesinde barındıran pikap sistemleridir.Kompakt, yer kaplamayan, şık bir görünüm peşindekiler için bu kategori birebirdir.Genelde bünyesinde ses, balans, bas, tiz gibi ayarlar bulunur.Sizi cihaza uygun amfi seçme derdi (ve elbette masrafından) da kurtarır.Yalnız elbette fiyatları bir parça daha yüksek ve geliştirilmeye kapalı bir yapıdır.Bu tip setlerde eğer pikabın orijinal hoparlörleri de varsa yatırım anlamında çok iyi bir tercih yapmışsınız demektir.   

DJ Pikapları

Dj pikaplarda pratiklik ön plandadır, Direct drive motor, pitch ayarı ve değiştirilebilir head Shell vs hepsi Dj’in daha hızlı ve pratik müzik icra edebilmesi için tasarlanmıştır. Mesela Direct Drive motor daha hızlı bir şekilde istediğiniz devire ulaşmanızı sağlar ve Djler için vazgeçilmez bir özelliktir.

DJ`ler, iki veya daha çok pikabı bir miksere bağlayarak, iki plaktaki ritmi birbirine parçaları biraz yavaşlatıp hızlandırarak tuttururlar ve bir parçadan diğerine geçerler. Buna da mix denir.Dj pikaplarında genellikle S kollu diye tabir edilen pikap kolu bulunur.Ayrıca ritmi arttıran yada yavaşlatan pitch tuşları bulunmaktadır.     

LINEAR PİKAPLAR       

Tamiri zor ve masraflıdır.80’li yıllarda linear tracking kolların diğer pikap kollarına göre daha iyi izleme açısı sunduğu gerçeğinden hareketle çok sayıda firma elektronik olarak kontrol edilebilir kollara sahip pikapları piyasaya sürdüler.Özellikle Japon üreticiler bu tarz çok sayıda pikabı pazara sürdüler. Bir çoğu işlevini yerine getiren , linear tracking çok basit ama mantıken sorunlu kollarla donatılmış ürünlerdir. Teorik açıdan ise başta kolun titreşiminin absorbe edilmesi anlamında problemlidir.Çok büyük beklenti içerisine girilmeden kullanılabilir.          

Çanta Pikaplar

Geçmiş yıllarda ve günümüzde de sevilen bir pikap türüdür.Genelde Çanta şeklinde tasarlanmıştır.Hoparlörleri genelde kapak bölümünde yer alır.Pilli çalışan modelleri de vardır.Genellikle 45 lik dinlemek için idealdir.Ancak 33 lük veya 78 lik plaklarda dinlenebilir.Günümüzde satılan modellerinde ayrıca usb bağlantısı ile bilgisayarınıza bir program yukleyerek MP3 dosyasına cevirme ,USB flash belleğinizden,SD kartınızdan MP3 dinleyebilme,Radyo dinleme gibi özellikler eklenmiştir.Günümüzde satılan modeller uzman kişiler tarafından gerek ses düzeyi gerekse teknik parçaları ve iğnesi eleştirilmekte ve ancak başlangıç düzeyi olarak görülmektedir.  

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: