Pikaplarda Doğrudan (Direct-drive) ve kayışlı (Belt-drive) Nedir ?

Pikaplarda Doğrudan (Direct-drive) ve kayışlı (Belt-drive) Nedir ?

Adlarından da anlaşılacağı gibi motorun doğrudan tablayı çevirdiği sistem Direct-drive; motorun tablayı bir kayış üstünden döndürdüğü sistemse Belt-drive olarak anılır.           

‘Direct-drive’ ve ‘Belt-drive’ arasındaki fark Belt-drive’da lastik kullanılmasıdır. Belt-drive pikapta kullanılan lastiğin esnemesi sonucu problem yaşanabilir. Bu çoğu zaman kullanıcının da çözebileceği ufak bir problemdir. Direct-drive pikaplarda ise devirde bir sorun olması motorda sorun olması anlamına gelir ve bu sorunun giderilmesinin maliyeti Beltdrive pikaplara göre daha yüksektir.Kayış, iğne ile birlikte en fazla değiştirilme olasılığı olan parçadır.Kayışta eğer kauçuk yüzeylerinde soyulmalar var ise veya kayış aşırı gergin veya gevşek duruyorsa kayışın değişme zamanı gelmiş demektir. Devir ile kayış doğrudan ilişkilidir, devrin doğruluğunu kontrol etmiş bile olsanız yine de kayışın durumunu kontrol ediniz.          

Uzmanlar aracıları ortadan kaldırdığı için Direct-drive teknolojisinin tercihinden yana. Üst düzey hi-fi modeller ise genelde kayış sistem kullanıyor. Tercih sizin..          

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

Share post: