DUAL FİRMASININ KRONOLOJİK TARİHİ

DUAL FİRMASININ KRONOLOJİK TARİHİ

1900– Christian Steidinger, Dual’in atası sayılan “Gerbruder Steidinger” şirketini Almanya’nın St. Georgen şehrinde kurdu. Firma yaylı motorlar için bazı yedek parçaları üretiyordu.          

1906– Christian Steidinger, şirketinin ulaştığı teknik kapasitenin farkına varınca tüm motoru kendisi tasarlayıp üretmeye karar verdi. 1908- Tasarlanan ilk “Gerbruder Steidinger” markalı yaylı motor Almanya’da Leipzig fuarında tanıtıldı.          

1909 – Seksen çalışan ayda 80.000 motor üretir hale gelmişti. Tam bu dönemde Gramofonlar ortaya çıkmaya başladı.   1927-  Fabrika günde 1.500 gramofon motoru üretebilir hale gelmişti. “Gerbruder Steidinger” şirketinin adı Dual (ikili) olarak değiştirildi. İsim değişikliğinin sebebi üretilen gramofonların gerçektende ikili yani çift motordan güç almasıydı. Birinci motor elektrikli ikinci motor ise yaylıydı. Bu motorlar Amerika  Birleşik Devletlerine de satılmaya başlandı. Bu motorlar farklı bir marka adı altında satılıyorlardı; “Dollar Motor” Bu motorlar Amerika Birleşik Devletlerinde çok başarılı oldular. Dollar Motor dolayısıyla Dual, yeni kıtada tanınan bir marka haline geldi.          

1928– Bu yıllarda tüm talep elektrikli motorlara kaymıştı bu yüzden şirket sadece elektrik motoru üretmeye başladı. Aylık üretim 10.000 adedi buluyordu. Bu yıl Dual markalı bir pikabı üretilmeye başladı. Aynı şekilde ilk pikap iğnesi de üretildi. Bu sayede Dual tek başına pikap üretebilir hale gelmişti.          

1937– Dual ürettiği pikapla Paris’teki World’s Fair (Dünya Fuarı) organizasyonunda ödül aldı. Bu ödül, Dula pikap ailesinin üretilmesi için itici güç oldu. Aynı sene Dual ahşap ses ekipmanı kabinleri ve pikaplar için şasiler üretmeye başladı.          

1949-Savaşın bitmesi ile Dual tekrar sivil üretime geri döndü. Savaş sırasında firma askeri ekipmana yönelik üretim yapmıştı. Firma iki kutuplu elektrik motorları üretmeye başladı. Aynı anda pikaplar için tabla döndürücü tekerlekleri (idler wheel drive) de tasarlayıp üretmeye başladı. Berlin’deki ilk resmi Electronic Trade Show’da Dual daha sonra efsane haline gelecek Dual 1000 pikabını tanıttı.          

1950– Dual ayda 200.000 motor üretebilir hale geldi. Bu sırada pikaplarında kullandığı şasi ve platoları geliştirmeye devam ediyordu.          

1952 – İlk Dual kristal pikap kafasını üretti.          

1956– İlk kompakt tip Dual müzik sistemi tanıtıldı. Bu sistemler pikap, amplifikatör ve hoparlörlerden oluşuyordu. Ülkemizde bu cihazlar Dual HS serisi olarak tanınmaktadır.   1958-  Dual tüm pikaplarını ve pikap iğnelerini Stereo olarak yeniledi. Stereophonic ses yükselen yeni modaydı. 1959-Dual kendi plato stabilizasyon teknolojisini duyurdu. Bu teknoloji çoklu plak çalma sırasında pikap kolunun sabitlenmesi esasına dayanıyordu. Aynı sene Dual 1006 pikabını tanıttı.        

1960-Plak çapını otomatik olarak tanıyan Dual 1008 pikabı tanıtıldı.

1963- Dual ilk hifi standartında çoklu plak değiştirebilir Dual 1009 modelini tanıttı. Bu ürün firma için tüm dünyada aynı anda satışa sunulan ilk pikap modeliydi. Bu yeni pikap yeni bir pikap kolu ile birlikte piyasaya sürülmüştü ve ilk kez Anti-Skating kullanılabiliyordu.    

1965– Dual 1019 modeli pikabını piyasaya sürdü. Yeni pikap yeni bir kolla birlikte satılıyordu. Anti-Skating’in yanı sıra yepyeni rulman mekanizması, silikon dampingi gibi yenilikler içeriyordu.          

1969– 4 kutuplu motorlar pikaplar için standart hale getirildi. Artık pikap kolu yerinden hareket ettirildiğinde motor pikabın platosunu döndürüyordu. Bu yenilikler ilk önce Dual 1219 modelinde denedi. Bazı sorunlar yaşansa da, mühendisler bu özelliği geliştirmeye devam ettiler.

1965– Dual 1019 modeli pikabını piyasaya sürdü. Yeni pikap yeni bir kolla birlikte satılıyordu. Anti-Skating’in yanı sıra yepyeni rulman mekanizması, silikon dampingi gibi yenilikler içeriyordu.          

1969– 4 kutuplu motorlar pikaplar için standart hale getirildi. Artık pikap kolu yerinden hareket ettirildiğinde motor pikabın platosunu döndürüyordu. Bu yenilikler ilk önce Dual 1219 modelinde denedi. Bazı sorunlar yaşansa da, mühendisler bu özelliği geliştirmeye devam ettiler.     

1971-Dual pazardaki en önemli rakiplerinden P+E (Perpetuum-Ebner) firmasını satın aldı.   

1972-Dual Avrupa’daki ilk Direct Drive pikap olan Dual 701′i piyasaya sürdü.      

1973-Firma kendi geliştirdiği Quadraphonic ses teknolojisini Almanya Berlin şehrinde düzenlenen Electronic Trade Show fuarında tanıttı. Aynı yıl firma hepsi Quadraphonic ses özellikli yeni bir ürün yelpazesini tanıttı.

1974-Firma ilk kaset çaları olan Dual C-901 modelini üretmeye başladı.

1975-Firma kendisine özgü Vario-Belt Belt Drive teknolojisini tanıttı.

1977- Firma ilk front-load sistemine sahip kaset çaları olan Dual C- 819 modelini tanıttı.      

1978- Firma ilk Quartz kontrollü pikabını tanıttı. Aynı yıl uzaktan kumanda edilebilir ilk kaset çalar olan Dual C-839RC modeli piyasaya sürüldü. Bu ürünler Dual’in o dönem için son derece modern mikroprosesör teknolojilerini kullandığı ilk ürünlerdir.

1979 – Dual ULM (Ultra Low   Mass) pikap kolu teknolojisini tanıttı. Geliştirilen teknolojiler ile pikap ve iğne kombinasyonu neredeyse yarı yarıya hafifletilmişti. Firma aynı yıl hoparlörleri için “Thermo-Float” teknolojisini duyurdu.    

1980-Dual SM serisi, amplifikatör, radyo ve kasetçalarlar tanıtıldı.  

1981-Firma ilk CD çalarını Berlin Electronics Show’da tanıttı. Bu ilk CD çalar Dual CD-741 modeli idi. Aynı yıl üst düzey Dual C-844  kasetçalar ve Dual 728Q pikap piyasaya sürüldü. Bu ürünler firmanın 1970′lerin sonundan beri düşen satışlarını arttırmayı başaramadı.    

1982-Dual resmen iflas etti. Çalışanlar bir süre daha üretime devam ettiler. Aynı yıl Dual markasını Fransız Thompson-Brandt grubu satın aldı.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

        

    

                      

       

   

 

Share post: