Türkiyede çıkmış Müzik dergileri

Türkiyede çıkmış Müzik dergileri

SWİNG – Sayı 1 (1947)– 1947-48’de İstanbul’da çıkan müzikten de bahseden magazin dergisi.

CAZ EKSPRES -1959 – 1959 yılında “Sebep yok gaye var” diye yayın hayatına başlayıp 5 sayı çıkan türünün ender örneklerinden dergi.

MELODİ -1960 -1960’ta 9 sayı çıkan Haftalık Müzik Mecmuası

HEY DERGİSİ – Hey, 1970’lerin başından 1980’lerin sonuna dek Hürriyet yayın topluluğunca çıkarılan müzik ve gençlik dergisidir. Hey Dergisi’nin yaptığı müzik listeleri önemliydi, boş kasetlere kayıt yaptırmak için Hey Dergisi’nin yapmış olduğu bu listelerden yararlanılırdı. Haftalık çıkardı. Hey Dergisi’nin en çok ilgi gören bölümleri, müzik listeleri, radyo program listeleri, mektup arkadaşı köşesi ve posterlerdi.

POP MÜZİK – 1970-Mustafa Ruşen tarafından 70’lerin başında 7 sayı çıkan; pop müziğin yanında yerli ve yabancı rock müziğin de işlendiği popüler müzik dergisi.

BRAVO – 1970 -Gençliğin Haftalık Müzik Dergisi…’ alt başlığıyla 1970 yılında 5 sayı çıkan popüler müzik dergisi.

GONG– 1979-1984 Yılları arasında çıkan; Müzik-Gençlik-TV-Sinema Dergisi…

BOOM-Sezen Aksu danışmanlığında 80’lerin sonunda çıkan Boom da ömrü kısa olanlardan

STüDYO İMGE-1985 yılında yayın hayatına başlayan dergi, 1993 yılına kadar farklı formatlarla hayatını sürdürdü.

HM – HEAVY METAL – 1987 -1987 – 1988 arası, dönemin gençlik ve müzik dergisi Hey’in eki olarak verilmiştir. 28 sayı çıkmıştır. Türkiye’nin ilk heavy metal dergisidir. Yazarları arasında bulunan Afşin Akın, Kanat Atkaya ve Şener Yıldız gibi isimler, sonraki yıllarda TV program yapımcısı, müzik yapımcısı ve köşe yazarı olarak yola devam etmişlerdir.

BLUE JEAN-1987’de başladığı yayın hayatını hala başarıyla sürdürüyor. Birkaç nesil eskiten dergi sayesinde İngilizce şarkı sözlerini öğrendik, yeni isimler tanıdık ve posterleri ile odalarımızı duvarsız bıraktık.

METAL HAMMER (Hey) 1988 -Metal Hammer ülkemizde isimi hakkı alınarak yayınlanan ilk yabancı müzik dergisidir. Maalesef ömrü bir deneme sayısı kadar kısa olmuştur. Günümüzde Rainbow 45 Records’un yöneticileri arasında yer alan Afşin Akın’ın girişimiyle, 1988’de Hey Dergisi’nin eki olarak verilmiştir.

ROCK KAZANI – 1993– 1993 – 1995 arası haftalık olarak 136 sayı çıkmıştır. Bu kadar uzun süre yayınlanabilmiş ilk rock ve heavy metal dergisidir. Kapandıktan 10 yıl sonra, 2005 yılında kısa bir süre aynı formatla Mix adlı gençlik dergisinde kısa bir süre ek olarak verilmiştir.

YUXEXES -Dream Tv’de Güven Erkin Erkal’ın sunduğu Yüxexes programıyla paralel olan dergi, dönemin yükselen yerli rock ve emo kültürüne çok uygundu.

ROLL– Önceleri Express dergisinin içerisinde bir bölüm iken, 1996 yılı Kasım ayında yayımlanmaya başlayan müzik dergisidirAğustos 2005 itibarıyla 100. sayısını yayımlayan Roll Dergisi, çok sesli, sol, ve muhalif tavrı kadar, muhtelif janrlardaki müziklerle ilgilenmesiyle de dikkat çekmektedir. Aylık yayınlanan dergi, eylül ve ekim aylarında tek sayı olarak çıkması sebebiyle yılda 11 kere baskı yapmaktadır. Gerek yerli-yabancı röportajları, gerek kalburüstü çeviri ve yazılarıyla dergi toplam 144 sayi yayımlamıştır. Kasım 2009 itibarıyla yayım hayatına son vermiştir.

HEADBANG– 7 yıl boyunca BLUE JEAN’in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye’nin en çok okunan rock & metal dergisi olmuştur. 2007’den beri Blue Jean’in eki olarak, 2014 Şubat’tan beri de bağımsız olarak yayımlanmıştır.2017 Temmuz da yayın hayatına son vermiştir.En çok üzüldüğüm bakın yukarıdaki gönderide paylaştığım yabancı müzik dergilerinin çoğu senelerdir yayınlanıyor maalesef bizde aynı değil.Bizdeki müzik dergileri ilgisizlikten ve okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuzdan dolayı kapanmak zorunda kalmışlardır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

Share post: