Pikaplarda Lastik Değişimi

Pikaplarda Lastik Değişimi

Pikaplar kullanıldıkça genelde kauçuktan yapılmış olan lastikler eskir. Bu normal bir durum olduğu gibi ömrü tamamlanan lastiklerin yenileriyle değiştirilmesi gerekir. Yeni lastik değişimlerinde alınacak lastik için uzunluk yanı sıra model için önerilen marka ve modeller tercih edilmelidir. Böylece pikapta herhangi bir sorun yaşanmadan sorunsuz bir şekilde kullanıma devam edilebilir. Pikaplarda lastiklerin ömrünü tamamlamaya başladığı, performansa dikkat edilerek kolayca fark edilebilir. Lastik eskidikçe, plak dönme hareketleri sağlıklı bir şekilde yapılamaz. Bu nedenle yavaş dönme, stabil bir şekilde çalışmama ya da çalışan parçalarda yavaş dönme hareketleri nedeniyle yaşanılan performans sorunları lastikte bir sorun olduğuna işarettir. Bu tür durumlarda lastik değişimlerinin yapılması gerekmektedir.
Pikaplarda farklı boyutlar söz konusu olduğundan dolayı pikapta yer alan lastik ölçüsü de değişkenlik göstermektedir. Yapısı genellikle aynı olsa da uzunluğu farklı olduğundan dolayı yeni bir pikap lastiği satın almadan önce mutlaka pikaptaki lastik uzunluğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Eğer bu konuda bilgiye ulaşılamıyorsa, mutlaka pikaptaki mevcut lastik çıkartılmalı ve ölçülmelidir.
Her modelde farklı bir yapı olsa da pikap lastikleri, ana gövdenin hemen altında yer almaktadır. Plakın takıldığı orta bölümdeki kıskacı tornavida yardımıyla çıkardıktan sonra kapağın altında lastiği bulabilirsiniz. Bu lastik çıkartılarak, yeni alınan lastik takılabilir ve aynı işlemler tekrarlanarak lastik değiştirme işlemleri tamamlanabilir. Farklı modeller olsa da yapılacak işlemler genellikle aynıdır. Çalışma sistemi tüm pikaplarda aynı olduğundan dolayı lastiğin bulunduğu konum değişmez.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: