Dip gürültüsü nedir? Nasıl önlenir?

Dip gürültüsü nedir? Nasıl önlenir?

Müzik cihazlarında dinlenilen müzik sinyalinin dışında, genellikle ses seviyesi düşük iken duyulan ve istenmeyen çeşitli gürültülerin genel adıdır. Dip gürültüsü denmesinin nedeni çoğunlukla asıl müzik sesinden çok daha düşük düzeyde olması ve müzik içindeki sessiz pasajlar sırasında daha kolaylıkla duyulabilmesidir.Dip gürültüsü kalitesiz şebeke elektriğinden, cihazların tasarımı gereği kendi iç yapılarından ve cihazlar arası bağlantıda kullanılan kablolamanın kaltesiz/uyumsuz oluşundan kaynaklanabilir.

Nasıl Önlenebilir ?

1- Müzik dinlediğiniz mekanda birden fazla elektrik fazı varsa, müzik sisteminizdeki tüm cihazların aynı fazdan elektrik aldığından emin olun. Bu konuda herhangi bir elektrikçi size yardımcı olabilir.

2- Cihazlarınız arasındaki tüm bağlantı kablolarını gözden geçirerek görünür bir ezilme, kopma veya anormal bir bükülme olmadığından emin olun. Böyle bir kablo görürseniz yenisi veya uygun bir ürünle değiştirin. Tüm soketlerin cihazlara sıkıca takıldığından emin olun. Gevşek soketler sızıntıya ve dip gürültüsüne neden olabilir.

3- Müzik cihazlarının bağlı bulunduğu elektrik fazında klima, halojen ampul dimmeri, buzdolabı ve benzeri parazit üretmeye aday cihazlar bulunmamasını sağlayın.

4- Müzik sisteminizi kablolu uydu alıcısı ve merkezi TV dağıtım sisteminden ayırmak dip gürültüsünde kayda değer bir azalma sağlayacaktır.

5- Hoparlörlerinizi pikaptan uzak tutmazsanız ‘ruble’ denen ses deformasyonu oluşabilir. Metrekareye uygun hoparlör kullanın.

6- En önemlisi topraklama yapıldığından emin olmaktır.Topraklı prizler ,fişler sorunu çözmenize yardımcı olur.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: