Pikaplarla ilgili kullanılan bazı terimler

Pikaplarla ilgili kullanılan bazı terimler

Dampen / Damping / Dampening :Titreşimleri emmek veya azaltmak anlamına gelen terimlerdir. Odyofiller (Audiophile mükemmel ses arayışında olan dinleyici olarak çevirebiliriz) titreşimleri azaltmak için lastik, kauçuk, mantar, özel titreşim emen pikap ayağı, slipmat (plak tepsisinin üzerine konulan titreşim emen materyal) gibi pek çok değişik malzeme kullanırlar.

Platter :Plağın üzerine konulduğu dairesel pikap parçasıdır. Çeşitli materyallerden yapılır. (Metal, akrilik vs.) . Platter’ın sağlam ve biraz ağır olması tercih edilir.

Bearing :Pikap ta 2 adet ana bearing bulunur. Birincisi platter’in ortasında (Spindle plağın ortasındaki deliğin yerleştirildiği metal çıkıntı) İkincisi ise pikap kolunun tabanında bulunur. Bunların yüksek kalite olması, en az sürtünme ile çalışması tercih edilir. Odyofil pikaplarda genelde bu parçaların teflon olmasına dikkat edilir.

Plinth / Chassis :Pikap kasası anlamına gelir. Genelde üst düzey pikapların kasası, ağaç ürünü MDF (Medium density fiberboard) den yapılır. MDF titreşimleri metalden daha iyi emer.
ANTİ-SKATİNG : Pikap iğnesinin plak üzerindeki oluklardan kaymasını önlemek için uygulanan sisteme verilen addır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: