PLAK KONDİSYON DEĞERLENDİRME TABLOSU

PLAK KONDİSYON DEĞERLENDİRME TABLOSU

10 – YENİ PLAK — SS (Still Sealed)Sıfır, ambalajında plaklar için kullanılır.Sadece ambalajı açılıp plağa iğne değmezse M (Mint) dir.

9 – ÇOK İTİNALI KULLANILMIŞ PLAK — NM ( Near Mint )
Ambalajı açılmış fakat kapak, iç zarf ve plak en ufak bir deformasyon geçirmemiştir. Plak çok az çalınmıştır.

8.5 – YENİYE YAKIN PLAK — EX (Excellent)Plak hemen hemen yeniye yakın durumdadır.Minimum derecede kullanılmışlık belirtileri bulunur. Plak yüzeyinde sadece bir yada iki adet çok hafif yüzeysel izler mevcut olabilir ama ses kalitesi kesinlikle mükemmel durumdadır. Kapak yeni sayılabilecek durumdadır.

7.5 – 8 – MÜKEMMEL — VG+ (Very Good Plus)Plak yüzeyinde bir kaç adet çok hafif yüzeysel izler mevcut olabilir ama ses kalitesi mükemmele yakın durumdadır.Kapakta çeşitli aşınmalar ve hafif bükülmeler olabilir ama herhangi bir yırtık veya eksik yoktur.

7 – ÇOK İYİ — VG (Very Good )Plak bir çok kez çalınmış durumdadır ve plak yüzeyinde fazla sayıda hafif yüzeysel izler mevcut olabilir. Ses kalitesi çok az miktarda bozulmuş olabilir, yüzey gürültüsü mevcut olabilir.Parlaklık hafifçe kaybolmuştur. herhangi bir atlama ve takılma kesinlikle bulunmaz. Kapakta çeşitli aşınmalar ve hafif bükülmeler olabilir.

6 -İYİ — G (Good)Plak oldukça fazla sıklıkta çalınmış durumdadır ve plak yüzeyinde oldukça fazlasayıda gözle görülebilir derecede izler mevcut olabilir.Ses kalitesi oldukça bozulmuş olabilir, bariz yüzey gürültüsü mevcut olabilir. Ama yinede hiç atlama olmadan dinlenebilir durumdadır.Plak izi çok belirgindir ve kapakta çeşitli bükülmeler ve yırtıklar vardır.

5 -VASAT — P (Poor ) Plak oldukça vasat durumdadır. Yamukluk, çatlak, kırık ve çok derin çizikler olabilir. Birçok noktada atlama yapabilir. Kapakta yırtık, eksik parça, rutubet izleri yada başka kötü izler mevcut olabilir.Bu durumdaki bir plak zaten sık olarak satışa sunulmaz; ancak tarihi veya arşivsel önemi büyük olan plaklarda mevzu bahis olabilir.

Sitemizde satılan plaklar bu kondüsyon tablosuna göre değerlendirilip satışa sunulmaktadır.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: