Plak Matrix Kodları Nedir ?

Plak Matrix Kodları Nedir ?

Plak üretimi sırasında üretim bilgilerini içeren kodlardır.Matriks kodlarında genelde iki ana rakam grubu dikkat çeker. Birinci kod genelde plak etiketinde yani plaklarımızın ortasında bulunan kısımda bulunur. Bu bölümde genelde plak şirketinin ismi, üretim tarihi, plak şirketinin katalog kodu ve genelde pek bir anlama gelmeyen rakam ve harf kombinasyonundan oluşan genelde bir kutucuk içerisine yerleştirilmiş bir kod bulunur.         

Plağın iz olmayan bölümünde de bazı kodlar bulunur. Bu bölüm plağın son şarkısının bitimiyle etikete kadar olan bölümdür.          

İşte bu bölüm plak koleksiyoncuları için çok önemli bilgiler verir. Bu bölümde bazen makine ile bazen de el ile yazılmış bir kodlar görebilirsiniz. Bu kodların bir kısmı ile plak etiketinin üzerindeki kodlar birbiri ile aynıdır. Bu kod genel olarak plağın her iki yüzünde bulunur. Bu rakamlar plağın hangi makinede kaçıncı kopya kullanılarak kullanıldığından,hangi teknisyen tarafından hazırlandığına kadar önemli bilgileri verir.          

Örneğin bir plak üzerinde etiket bölümünde A55A diye bir kod görüyoruz.  İlk yapmamız gereken plağın iz olmayan bölümünde bu kodu aramaktır. Bu kod genelde A55A-X şeklinde bulunur. X yerine genelde bir rakam gelir. Genel olarak bu basit kod sisteminde X plağın bu yüzünün kaçıncı kesim sırasında üretildiği bilgisini verir.  kodunun X kısmı işte bu kalıbın üretim numarasını gösterir. Yani A55A-1 kodlu bir plağı, kesilen ilk kalıptan üretilmiş bir baskı olduğunu anlayabiliriz. 

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak    

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

   

Share post: