Remix

Remix

Bir şarkının orjinalinden farklı alternatif versiyonudur. Remix sanatçısı, ses miksaj tekniklerini kullanarak, şarkının orijinal kaydında yer alan altyapı öğelerini değiştirerek, eklemeler veya çıkarmalar yaparak, ses öğelerinin parametre ve dinamiklerini değiştirerek (pitch, tempo, ölçü, zaman vs.) yeni bir bakış açısı ile alternatif versiyonlar üretirler.

Bu türde yapılan ilk çalışmalar 60’ların sonları ve 70’ler arasında olmuştur. Bu dönemde Karayip, özellikle Jamaika menşeli “Dance Hall” kültürü ortaya çıkmıştır. Çok kanallı kayıt (Multitrack Recording) teknolojisinin gelişmesi ile King Tubby ve Lee ‘Scratch’ Perry gibi prodüktörler, kanal kayıtlarını remix ederek mevcut şarkıların, kendilerine ait versiyonlarını üretmeye başlamışlardır.. Bu versiyonlar genelde orijinal şarkıların daha uzun düzenlemeleri şeklinde olmuştur.

Hemen hemen aynı döneme denk gelen “Disco Müzik” hareketi Remix tekniklerinin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Devamlı olarak plak değiştirmekten yorulan ve müziklerin birbirine geçişinde zorlanan Dj’ler , o dönemin popüler şarkılarının kendilerine ait uzun versiyonlarını üretmeye başlamışlardır.

Remix’in babaları olarak tabir edeceğimiz başlıca 2 kişi ise Tom Moulton ve Shep Pettibone ‘dur.Tom Moulton 12” Single (Maxi Single) formatının ve şarkı sonlarında Dj’lerin parçaları kolaylıkla mix’lemesine olanak tanıyan uzun ritimli ‘breakdown’ bölümünün mucididir.Shep Pettibone ise House müziğin gelişmesine ve kulüp kültürünün oluşmasına öncülük etmiştir.

Dünyada Remix versiyonu orijinal versiyonundan çok daha başarılı olmuş yüzlerce şarkı örneği mevcuttur. Everything But The Girl ‘Missing’ -Tod Terry Club Mix , The Fugees, ‘Ready Or Not’ (Aphrodite Remix),Blur, ‘Movin’ On’ (William Orbit Remix),Faithless ‘Insomnia’ (Monster Mix) , La Isla Bonita (Extended Remix) , Duran Duram The Reflex (Dance Mix), Bryan Ferry Don’t Stop The Dance (Special 12″ Remix) bunlardan bazılarıdır.

Ülkemiz sanatçılarının Remix’lenen şarkılarının plak formatında da basılması müziğimizin Dj’ler aracılığı ile daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: