Sanatın plak kapaklarında izdüşümü…

Sanatın plak kapaklarında izdüşümü…

Prof. Dr. Betül Dengili Atlı ( d. 3 Ekim 1945 )

1968 Yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu.

1974 Yılında Hamburg Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Almanya’yı bitirdi.

1986’ da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Programında Sanatta Yeterliliğini tamamladı.

1990 Yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Bölümü’nde Doçent, 2001 yılında aynı bölümde Profesör ünvanını aldı.

1969-70 Amerikan Neşriyat Burosu’nda çalışarak Atlantic Records, RCA gibi çeşitli yabancı müzik firmalarının Türkiye’ de çoğaltılan plakları için yeni plak kapağı illüstrasyonları hazırladı. Çeşitli masal kitaplarına illüstrasyonlar yaptı.

1972 Yılında ‘Für Sie’ (Almanya) moda dergisinin uluslararası desen yarışmasında birincilik, 1975 ‘Görsel Sanatçılar Ödülü’ 1995 Kanada’ da desen yarışmasında üçüncülük aldı. İlk kişisel sergisini 1976’da Mimar Sinan Üniversitesi’nde açtı ve çeşitli sergilere katıldı.

2008 Yılından itibaren Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’ nde Bölüm Başkanlığı yapmakta; çizim, desen, moda tasarımı ve moda tarihi konularında ders vermekte olan Betül ATLI çok sayıda yüksek lisans ve sanatta yeterlik tezleri yönetmiştir. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünde dersler vermektedir.

80’ler kasetlerinin kapak fotoğrafları nasıl Erol Atar’dan sorulursa, 70’lerin plak kapağı çizimleri de Atlı’dan sorulurdu. Türkçeler bir yana Elvis ya da Jethro Tull’ın Türkçe baskılarının kapakları hep onun tablo misali çizimleri idi.Sürekli plak kapağı tasarlayan biri olarak o dönemlerde bir pikabı bile yokmuş. daha sonra yurt dışında bir yarışmayı kazanmış ve bir ada tatili kazanmış. rica edince bu tatile gitmeyip parasını almış ve o parayla kendine dual marka bir pikap satın almış.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: