Bir albümün cd ve plak kaydı arasındaki fark nedir ?

Bir albümün cd ve plak kaydı arasındaki fark nedir ?

Plak üstüne en az 24 bit 192 khz bilgi kayıt edilirken, cd’ye en fazla 16 bit 44.1 khz bilgi kayıt edilir.

Bir örnekleme 16 bit yerine 24 bit derinliğinde olunca o örnek anındaki sesin değeri daha detaylı oluşur.

Yani daha sessiz, daha hassas, daha detaylı , yüksek çözünürlükte müzik dinleriz . Özellikle üst düzey müzik sistemleri olanlar bu özellliğin tadına daha iyi varırlar.

CD’lerde şarkıların daha gür duyulabilmesi için kullanılan yöntemler yüzünden şarkıların dinamikliği öldürülmektedir. Yani şarkının en düşük ses seviyesi ile en yüksek ses seviyesi arasında neredeyse fark kalmamaktadır.Yıllar içinde değişimi alttaki resimde daha net görebilirsiniz.İkinci resimde ise Plak üretim şeması yer almaktadır.

Plaklara ses mekanik olarak kazınır. Mesela Michael Jackson’ın “Scream” şarkısını ele alalım. Kasetten veya cd’den bu şarkıyı dinlediğinizde plakta duyduğunuz bazı efektleri duyamadığınızı fark edersiniz.Plaktan dinlediyseniz alt yapısının çok daha zengin olduğunu anlarsınız. Sanki Michael Jackson odanıza gelmiş de size seranat yapıyor gibidir.Bir benzetme yapmak istersek diğer formatları dinlediğinizde sallama çay içmiş gibisinizdir ama plak dinlediğinizde demleme çayın keyfini çıkartmış olursunuz.

Son olarak belirtilmesi gereken şey ise medyanın plak ya da cd olmasından çok daha önemli olan, kaydın nasıl yapıldığıdır.

Kullanılan ekipmanların kalitesi, albümün mastering işlemini yapan kişinin becerisi ve yeteneği bu işin en önemli noktalarıdır.

Kayıt kötüyse, dinamik sıkıştırma uygulanmışsa, özensiz bir mastering işlemi varsa plak olmuş,cd olmuş hiç fark etmez.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: