Başlıca Almanca şarkı söyleyen şarkıcı ve gruplar :

Başlıca Almanca şarkı söyleyen şarkıcı ve gruplar :

* Marlene Dietrich

Alman asıllı Amerikalı sinema oyuncusu ve şarkıcıdır. Uzun kariyerine kabare şarkıcısı olarak başlayan Dietrich, 1920’lerde Berlin’de film endüstrisine adım atarak 1930’larda Hollywood’da parlamıştır. Kadınlarda maskülen giyimin öncüsü olarak kabul edilmiştir. Lili Marlen şarkısı efsane olmuştur.

* Milva

Hem İtalya’da hem de dünya çapında başarılı olan Milva olarak bilinen Maria Ilva Biolcati (17 Temmuz 1939 – 23 Nisan 2021), İtalyan şarkıcı, oyuncu ve televizyon sunucusudur.Chio bello şarkısını yorumladığı plak kaçmaz.

* Nena

Alman şarkıcı Nena ya da asıl adıyla Gabriele Susanne Kerner ‘ın kullandığı “Nena” takma adı İspanya’da 3 yaşına kadar olan çocuklara hitap edilen ve “küçük kız” anlamına gelen “Nina” nın Almanca karşılığıdır. 99 Luftballons Amerika’nın da bulunduğu pek çok ülkede listelerde 1 numaraya kadar yükselmiştir.

* Nina Hagen

1970’lerin sonu ile 1980’lerin başındaki punk ve new wave akımlarındaki şöhretinden dolayı sık sık “Godmother of Punk” lakabıyla anılır.

* Klaus Schulze

Almanya’da elektronik müziğin öncüsü, bestecisi ve müzisyeni olarak tanımlanır. Ayrıca Richard Wahnfried takma adını kullanmış ve altmış yıl boyunca yayınlanan 60’tan fazla albümden oluşan solo kariyerine başlamadan önce Krautrock grupları Tangerine Dream, Ash Ra Tempel ve Cosmic Jokers’in üyesi olarak çalışmalar yapmıştır.

* Udo Lindenberg

Alman rock müzisyeni, yazar ve ressamdır.1972 ‘de Daumen im Wind adlı ilk albümünü yayınlamıştır. Buradan çıkan Hoch im Norden şarkısı Almanya radyolarında hit olmuştur.Berlin duvarının halen durduğu soğuk savaş yıllarında, Doğu Berlin’de konser vermiştir.

* Falco

Johann Hölzel Avusturyalı şarkıcı ve müzisyendir. Genellikle Falco ismiyle bilinir. Falco bugüne kadar 20 milyon albüm ve 15 milyon single satmıştır. “Rock Me Amadeus”, “Der Kommissar”, “Vienna Calling”, “Jeanny”gibi hitleriyle müzik piyasasında üst sıralara çıkmış, ününü bu zamanlarda yakalamıştır.

* Kraftwerk

Alman pop müziğine sentezleyici sesleri ilk ekleyen ve böylece yeni bir fikir yaratan Düsseldorflu gruptur.Elektronik müziğin çehresini değiştirmişlerdir.Bugün Almanya’da ve Dünyada hala çok popülerlerdir.

* Rammstein

Şarkılarının çoğu Almanca olsa da İngilizce, İspanyolca, Rusça ve Fransızca şarkıları da vardır. 1994’te Berlin’de kurulan grup dünya üzerinde 15 milyondan fazla albüm satmıştır. Grubun altı üyesi, kuruluşundan beri hiç değişmemiştir.Feuer frei! grubun en bilinen şarkılarından biridir.Kışkırtıcı sözleri ve etkileyici ateşli performanslarıyla tanınan grup Grammy Ödülü kazanmıştır.

* Amon Düül II

1968’de kurulmuş Alman Rock grubudur. Grup, Batı Almanya Krautrock türünün öncülerinden biri olarak kabul edilir. 1970 albümleri Yeti, İngiliz dergisi The Wire tarafından “Krautrock hareketinin temel taşlarından biri” olarak tanımlanmıştır.

* Neu!

1971’de Klaus Dinger ve Michael Rother tarafından – Kraftwerk’ten ayrılmalarının ardından – Düsseldorf’ta kurulan Alman Krautrock grubudur.1975 yılında dağılan grup üç albüm yayınlamıştır.

* Tangerine Dream

1967 yılında Edgar Froese tarafından kurulan Alman elektronik müzik grubudur. Grup, yıllar içinde birçok personel değişikliğine tanık olmuştur.Edgar Froese, Ocak 2015’teki ölümüne kadar tek daimi üye olarak yer almıştır.

Tüm bu şarkıcı ve gruplara ek olarak İngilizce veya Almanca – İngilizce karışık albümler yapanlar ise Sandra, Alphaville , Enigma ,Modern Talking , Boney M , Scorpions , Tokio Hotel , Kreator , Sodom vs…

Ülkemizde Almanca şarkılar içeren albümler çok sevilmese de yazımda belirttiğim şarkıcı ve gruplar ayrıcalıklı olarak tanımlanabilir.Aralarında unuttuğum şarkıcı ve gruplar var olabilir ilk aklıma gelenleri belirttim.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak

Share post: