MTV – Music Television

MTV – Music Television

1 Ağustos 1981 yılında ABD’de kurulmuş müzik ve gençlik TV kanalıdır. MTV’nin orijinal programlama formatı, daha sonra MTV Networks’ün başkanı ve CEO’su olan medya yöneticisi Robert W. Pittman tarafından oluşturuldu. Pittman, 1970’lerin sonlarında New York City televizyon kanalı WNBC-TV’de 15 dakikalık bir program olan Album Tracks’i üretip barındırarak müzik formatını test etti.

MTV, ilk açıldığında radyo Top 40 mantığı ile müzik videoları yayınlamaktaydı. Bunlar ilk başlarda konser görüntüleri iken daha sonra MTV için özel çekilmiş videolar haline geldiler, popülerite kazanmak isteyen şarkıcı ve yönetmenler bu yola başvuruyorlardı.

Program Formatları

Müzik Videoları: İlk yıllarında ağırlıklı olarak rock ve pop müzik videoları yayınlandı. 1980’lerin sonlarına doğru hip hop ve R&B gibi türler de yer almaya başladı.

Reality Şovlar: 1992’de “The Real World” adlı reality şovuyla büyük başarı elde etti. Bu format, MTV’nin diğer reality şovlarına (örneğin “Jersey Shore”, “Laguna Beach”) da ilham verdi.

Animasyon Dizileri: “Beavis and Butt-Head” ve “Daria” gibi kült animasyon dizileri, gençler arasında büyük beğeni topladı.

Ödül Törenleri: MTV Video Müzik Ödülleri (VMAs) ve MTV Film Ödülleri gibi törenler, müzik ve sinema dünyasında prestijli etkinlikler haline geldi.

Belgeseller ve Haber Programları: MTV News gibi programlarla genç izleyicilere güncel olaylar ve kültürel gelişmeler hakkında bilgi verildi.

İlk kez 1984’te Grammy’lere rakip olarak VMA olarak adlandırılan video müzik ödülleri dağıtmaya başladılar. Her ne kadar VMA asla Grammy kadar saygın olamasa da, ona isyankar bir rakip olarak müzik marketine canlılık getiriyordu. Daha sonraları 92’de MTV Film Ödülleri dağıtılmaya başlandı. Ayrıca her sene Avustralya’da, Asya’da ve Avrupa’da ayrıca ödül törenleri düzenlenmekte ve bunlar MTV’nin yerel kanallarında yayınlanmaktaydı.

2002 senesinde yayınlanan The Osbournes ile reality showa yeni bir anlayış getirilmiştir, programda Rock grubu Black Sabbath solisti Ozzy Osbourne ve ailesinin yaşamı sürekli kameraya alınmış ve haftalık 30ar dakikalık bölümler halinde yayınlanmıştır.

İlk senelerinde program akışında siyahlara yer vermemesi sebebi ile ırkçı olduğu konusunda eleştiriler almıştır; fakat MTV bunu asla kabul etmemekte ve her zaman siyahlara ve azınlıklara yer verdiklerini belirtmektedir. Şu günlerde hip-hop tarzının da gayet popüler olması bu konudaki eleştirileri azaltmıştır.

MTV, Türkiye’de 23 Ekim 2006’da büyük bir tanıtım ile yayına başlamıştır. Kanalın açılışına dünyaca ünlü R&B grubu Pussycat Dolls’da katılmıştır. Yayınlanan ilk video Nil Karaibrahimgil’in “Peri” klibi olmuştur.

Dünyaca ünlü MTV ve MTV Europe programları MTV Türkiye’de Türkçe altyazılı olarak ekrana gelmektedir. Ayrıca MTV Türkiye’de Türk izleyicilere hitap eden yerli programlar da bulunmaktadır. Kanalın tanıtımlarını 2008-2011 arasında Mehmet Onur tarafından seslendirilmiştir.

Bugün, MTV dünya genelinde birçok ülkede yayın yapıyor ve farklı formatlarda içerik sunuyor. Dijital platformlara da yönelen MTV, sosyal medya ve çevrimiçi video servisleri aracılığıyla geniş bir izleyici kitlesine ulaşmaya devam ediyor.

Facebook Grubumuza üye olmak için link : https://www.facebook.com/groups/berkplak

İnstagram : https://www.instagram.com/berk.plak/?hl=tr

Share post: